Co wiemy o warszawskich klientach Lidla i Biedronki?

Trochę wiemy. Powiedzieć, że te dwie grupy konsumenckie się różnią, to jakby nic nie powiedzieć. Są w różnym wieku, różnie zarabiają, robią zakupy z różną częstotliwością… No, ale sam zobacz.

Dwa najpopularniejsze polskie dyskonty

Biedronka i Lidl od lat stosują niezaprzeczalnie różne strategie dotyczące preferowanych grup klientów. Biedronka, mimo że jej wizerunek i oferta ulegają ostatnio zmianom, promuje się hasłem „Codziennie niskie ceny”. Sieć z logiem sympatycznego owada została stworzona z myślą o Polakach, którzy chcą kupić produkty niezłej jakości w przystępnych cenach. Niemiecka sieć dyskontowa opierała zaś lojalność swoich klientów nie na cenach, lecz niszowych produktach czy akcjach tematycznych. W Polsce, Lidl polował raczej na klientów z klasy średniej lub wyższej.

Co te dwa dyskonty mają ze sobą wspólnego to pozytywny wizerunek w oczach konsumentów. W analizie szwajcarskiego banku UBS sprzed roku, zestawiającej wskaźnik Net Promoter Score dla polskich sieci handlowych, który pozwala ocenić lojalność i przywiązanie klientów, tylko Lidl i Biedronka uzyskały pozytywny wynik, bijąc na głowę konkurentów takich jak Lewiatan, Carrefour czy Auchan. W zestawieniu pozytywnych skojarzeń konsumentów Lidl zwyciężył w kategoriach takich jak dobra jakość towarów i świeżych produktów. Biedronka (bez zaskoczeń) przoduje w kategoriach niska cena i dobra jakość w stosunku do ceny.

Analiza ruchu klientów

Co jeszcze poza lojalnością do swoich charakteryzuje klientów konkurencyjnych sieci? Sprawdziliśmy to na bazie mieszkańców i bywalców Pragi Południe, zawiślańskiej dzielnicy Warszawy.


Tak prezentuje się rozkład sklepów wziętych pod uwagę w analizie:

Mapa wybranych sklepów sieci Lidl i Biedronka
Widok mapy z aplikacji placeme z wybranymi punktami sieci Lidl i Biedronka

A oto trendy i informacje jakie dla Ciebie przygotowaliśmy.

Infografika z trendami i informacjami o klientach Lidla i Biedronki

Poniżej zamieściliśmy również ciekawą wizualizację, w postaci heatmap, obrazujących gdzie najczęściej pojawiają się poszczególne grupy klientów. Zauważ, w których miejscach na mapie pojawiają się czerwona pola – to właśnie tam znajdują się największe stężenia klientów Lidla lub Biedronki. Mogą to być ich miejsca zamieszkania lub pracy, ale również ulice, którymi często się przemieszczają.

Heatmapa ruchu klientów Lidla i Biedronki

Podsumowując, Biedronka ma więcej klientów którzy naprawdę często (więcej niż 100 razy na rok) przychodzą na zakupy. Jej wielbiciele są również średnio o 6 lat młodsi od klientów Lidla! Trendy ruchu w ciągu roku obu dyskontów są dość zbliżone do siebie, poza okresem marzec – maj, kiedy stają się prawie naprzemienne.

Analiza trendów ruchu połączona z dostępem do informacji demograficzno – ekonomicznych o danej grupie to prosta ścieżka do lepszego poznania klientów i lepszego dopasowania komunikacji oraz inwestycji. Użytkownicy urządzeń mobilnych dostarczają firmom możliwość dostosowania oferty do ich potrzeb czy opracowania predykcji zakupowych. Nie tylko giganci retailowi pokroju Biedronki i Lidla, ale również mniejsze sieci, powinny przyswoić analitykę mobile i uwzględnić ją w tworzeniu efektywnej długookresowej strategii działań. A my potrafimy im w tym pomóc.

Już teraz sprawdź, jak działa Placeme.
Załóż darmowe konto.

Skontaktuj się z nami

lub Zarejestruj się